Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse senedi nedir ve hisse senedi nasıl para kazandırır?

Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirketin hissesini satın aldığınızda, onun küçük bir kısmının sahibi olursunuz. Sahip olduğunuz her birime pay adı verilir. Şirket başarılı olursa ve para kazanırsa, siz de para kazanırsınız.

Hisse senetlerinizin para kazanmasının iki yolu vardır:

  1. Hisselerinizin değeri yükselir: Diğer yatırımcılar şirketin karlı olacağını düşünürse hisse fiyatları yükselir. Daha sonra hisselerinizi kâr için daha yüksek bir fiyattan satabilirsiniz.
  2. Hisse senedi temettü ödüyor: Hepsi olmasa da, bazı şirketler kârlarının bir kısmını temettü ödeyerek hissedarlara aktarırlar. Büyük, köklü bir şirkete yatırım yaparsanız, kârını yeniden yatırması gereken büyük büyüme potansiyeline sahip daha küçük bir şirkete göre daha fazla kâr payı elde edebilirsiniz.

Hisse senetlerine yatırım yaptığınızda risk de alırsınız. Şirket iyi iş yapmazsa para kaybedebilirsiniz. Ve iflas ilan eden bir şirkette hisseye sahipseniz, şirket tamamen kapanmasa bile hisseleriniz muhtemelen değersiz hale gelecektir. Bunun nedeni, iflas sırasında hissedarlara ancak alacaklılara ve tahvil sahiplerine tam ödeme yapıldıktan sonra ödeme yapılabilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir