Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

İnsanların Yatırım Yapmamak İçin Sahip Olduğu 4 Mazeret

Yatırım yapmanın serveti artırmanın en iyi yollarından biri olduğu bir sır değil. Burada bahsettiğimiz gerçek servet. Tasarruf hesabınızdan alacağınız cüzi faiz getirilerinden bahsetmiyoruz. Paranızı gerçekten büyütmek istiyorsanız, yatırımdan alacağınız getirilere ihtiyacınız var. Özellikle Türkiye gibi enflasyonun çok hızlı yükselebildiği ve paranın değerinin reel anlamda azaldığı bir ülkede yaşıyorsak!

Elbette hepimiz bunu biliyoruz. Ama çoğumuz bizi geride tutan elimizi ayağımızı bağlayan şeylere sahibiz. Belki nasıl başlayacağımızı bilmiyoruz. Belki tamamen kendimizi yatırımdan dışlanmış hissediyoruz. Ya da belki şu an doğru zaman değil diye düşünüyoruz. Yatırım yapmamak için pek çok mazeret var fakat bunların çoğu aslında mazeret değil.

İnsanların yatırım yapmamasının en önemli nedenlerini aşağıdaki 4 başlıkta özetleyebiliriz.

1. Ne yaptığımı bilmiyorum!

Hadi ama bu hiç kimseyi bir şey yapmaktan asla alıkoyamaz! Gerçekten yatırım eğer bir oyun ise bu oyundan korkmamalısınız. İçinde bulunduğumuz dijital çağda her türlü bilgiye ulaşma şansınız var. Yeni başlayanlar için çok sayıda uygulama, web sitesi gibi araçlar bulunuyor. Yapmanız gereken tek şey finansal okuryazarlığınızı artırmak için işe koyulmak!

2. Paramı kaybetmekten korkuyorum!

Bu anlaşılabilir bir mazeret. Elbette borsa, özellikle yeni bir yatırımcı için korkutucu ve değişken gözükebilir. Hisse senetleri yükselir, hisse senetleri düşer. Global krizler olabilir, ülkemize özgü krizler olabilir. Bu dönemlerde elimizdeki varlıkların değerleri de düşer. Ama sorunlar ortadan kalktıktan sonra çok hızlı yükselişler olmaktadır. Yapılan analizler borsalardaki düşüş zamanlarından sonra gelen yükseliş zamanlarında düşüş öncesindeki seviyelerin üzerine çıkıldığını göstermektedir.

Ancak işin püf noktası, yatırım işine bağlı kalmak ve uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmaktır. Diğer bir deyişle, paranızı kaybetmekten korkmayın. Piyasalardaki dalgalanmalara karşın yatırım miktarınızın üzerine eklemeye devam edin.

3. Şimdi doğru zaman değil ama bir gün yapacağım!

Bu düşünceye sahipseniz ve inanıyorsanız asla doğru zaman olmayacak. Hem de asla!

Paranız borsada zamanla artacağından yatırım işine daha sonra değil, daha erken başlamalısınız. Burada anlaşılması gereken nokta; yatırım yapmaya başlayacağınız zamanın finansal okuryazarlığınızı artırmak için ayırmanız gereken zamandan daha az önemli olduğudur.

Yatırım yapmak için mükemmel zaman yoktur ve beklemenin de maliyeti yüksektir. Uzun vadeli büyümeyi kaçırabilirsiniz.

4. Yatırım yapmaya maddi gücüm yok!

Yatırım yapmaya cesaret etmelisiniz ve gerekirse küçük tutarlarla başlayabilirsiniz.

Yatırım yapmak, hisse senetlerine binlerce lira aktarmanızı gerektirmez. 10 TL, 50 TL, 100 TL, 1000 TL fark etmez. Yeter ki biriktirmeye başlayın. Damlaya damlaya göl olacaktır zaten. Parası çok olanlarla aynı hisse senetlerini alabilir ve onlarla aynı hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.

Az ya da çok önemli değil. Önemli olan yatırıma başlamak! Param yok bahanesinin arkasına sığınmak değil…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir