BES HakkındaBireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik para piyasası yatırım fonu türleri nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemindeki emeklilik yatırım fonları türlerinden biri de para piyasası fonlarıdır. Diğerleri gelir amaçlı fonlar ve büyüme amaçlı fonlardı. Bunlara daha önce değinmiştik.

Bireysel emeklilik para piyasası fonları; devamlı olarak portföyünde vadesine en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek para ve sermaye piyasası araçları yer alan ve portföyünün ağırlıklı ortalama vadesi en fazla 45 gün olan fonlardır.

Para piyasası fon grubunun alt fon türleri ve içerikleri aşağıdaki gibidir.

  1. Likit Fon-Kamu: Fon portföyünün en az %80’ini, kamu borçlanma araçlarının konu olduğu ters repoya, devlet iç borçlanma senetlerine ve varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarına yatıran fondur.
  1. Likit Fon-Özel Sektör: Fon portföyünün en az %80’ini özel sektör borçlanma araçlarına ve özel sektör tarafından ihraç edilen kira sertifikalarına yatırmak kaydıyla, fon varlıklarını ters repo ve Takasbank para piyasası işlemleri dahil para piyasası fonu tanımında yer alan vade yapısına sahip para ve sermaye piyasası araçlarında değerlendiren fondur.
  1. Likit Fon-Esnek: Fon portföyünün en az %80’ini borçlanma araçlarına, kira sertifikalarına ve ters repoya yatırmak kaydıyla, fon varlıklarını Takasbank para piyasası işlemleri dahil para piyasası fonu tanımında yer alan vade yapısına sahip para ve sermaye piyasası araçlarında değerlendiren fondur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir