BES HakkındaBireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik büyüme amaçlı yatırım fonu türleri nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemindeki emeklilik yatırım fonları türlerinin en başında gelir amaçlı fonlar ile büyüme amaçlı fonlar gelmektedir. Gelir amaçlı fonları bir önceki yazımızda anlatmıştık. Şimdi gelin “büyüme amaçlı fonlar” a bakalım. Bu fonlar; yatırım yapılacak varlıkların, bunlardan elde edilecek sermaye kazancına ağırlık verilerek belirlendiği fonlardır.

Büyüme amaçlı fon grubunun alt fon türleri ve içerikleri aşağıdaki gibidir.

  1. Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Yatırım Fonu: Fon portföyünün en az %80’ini borsada işlem gören ortaklıkların paylarına yatıran ve sermaye kazancı elde etmeyi hedefleyen fondur.
  1. Büyüme Amaçlı Karma Yatırım Fonu: Her birinin değeri fon portföyünün %20’sinden az olmayacak şekilde, fon portföyünün en az %80’ini ortaklık paylarına, borçlanma araçlarına ve kira sertifikalarına yatıran ve sermaye kazancı elde etmeyi hedefleyen fondur.
  1. Büyüme Amaçlı Esnek Yatırım Fonu: Fon portföyünün tamamını, değişen piyasa koşullarına göre, yerli ve yabancı varlık türlerinin tamamına veya bir kısmına yatıran ve sermaye kazancı elde etmeyi hedefleyen fondur. Bu tür fonların varlık dağılımı önceden belirlenmez.

One thought on “Bireysel emeklilik büyüme amaçlı yatırım fonu türleri nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir