BES HakkındaBireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik yatırım fonu türleri nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminde birikim yapıyoruz ve birikimimizi emeklilik fonlarından en az birinde değerlendiriyoruz ama bireysel emeklilik fonlarının türlerine ve içeriklerine yönelik ne kadar bilgimiz var,  ya da hangi fon ne anlama geliyor? Bunlara tam hakim değiliz maalesef. Hatta çoğumuz BES yaptırdığımız andaki fon dağılımını bir kez bile değiştirmeyi düşünmüyoruz, bu fonlara tam hakim olmadığımız için. Gelin birlikte bakalım hangi fon ne anlama geliyor?

Bireysel emeklilik sisteminde yatırım yapılan fon türlerinin ana grupları aşağıdaki gibidir.

 1. Gelir amaçlı fonlar: Yatırım yapılacak varlıkların, bunlardan elde edilecek temettü, faiz ve kira sertifikası gelirlerine ağırlık verilerek belirlendiği fonlardır.
 1. Büyüme amaçlı fonlar: Yatırım yapılacak varlıkların, bunlardan elde edilecek sermaye kazancına ağırlık verilerek belirlendiği fonlardır.
 1. Para piyasası fonları: Devamlı olarak portföyünde vadesine en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek para ve sermaye piyasası araçları yer alan ve portföyünün ağırlıklı ortalama vadesi en fazla 45 gün olan fonlardır.
 1. Kıymetli madenler fonları: Fon portföyünün en az %80’i altın ve diğer kıymetli madenler ile bunlara dayalı varlıklardan oluşturulan fonlardır.
 1. İhtisaslaşmış fonlar: Fon portföyüne belirli sektör ve endeksler bazında yatırım yapan fonlardır.
 1. Fon sepeti fonu: Portföyünün en az %80’ini yatırım fonlarının ve borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatıran fondur.
 1. Katkı fonu: Katılımcılar adına ödenen devlet katkılarının yatırıma yönlendirilmesi amacıyla kurulan ve portföyünün;

– en az yüzde 75’ini, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen Türk Lirası cinsinden borçlanma araçlarına, gelir ortaklığı senetlerine veya kira sertifikalarına,

– en fazla yüzde onbeşini, Türk Lirası cinsinden mevduata, katılma hesabına, borsada işlem görmesi kaydıyla bankalar tarafından ihraç edilen borçlanma araçlarına veya kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarına,

– en fazla yüzde onbeşini, BIST 100 endeksindeki veya BIST katılım endeksindeki paylara

yatıran fondur.

 1. Diğer fonlar: Yukarıdaki fon türlerine girmeyen fonlardır. İki türü vardır:
  1. Dengeli Fon: Fon portföyünün tamamını, ortaklık payı, borçlanma araçları ve kira sertifikalarının karmasından oluşturan ve hem sermaye kazancı hem de temettü, faiz ve kira sertifikası geliri elde etmeyi hedefleyen fondur.
  2. Esnek Fon: Fon portföyünün tamamını, değişen piyasa koşullarına göre, yerli ve yabancı varlık türlerinin tamamına veya bir kısmına yatıran ve hem sermaye kazancı hem de temettü, faiz ve kira sertifikası geliri elde etmeyi hedefleyen fondur. Bu tür fonların varlık dağılımı önceden belirlenmez.

One thought on “Bireysel emeklilik yatırım fonu türleri nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir