Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Temettü yatırımı nedir?

Yatırım yapılacak en iyi varlıklardan biri temettü ödeyen hisse senetleridir.

Temettü, halka açık şirketlerin hissedarlarına dağıttığı nakit veya hisse senedi cinsinden bir ödemedir.

Temettü miktarı bir şirketin yönetim kurulu tarafından belirlenir ve şirketlerinde hisse senedi olanları ödüllendirmenin bir yolu olarak verilir. Hem özel hem de halka açık şirketler temettü öder, ancak tüm şirketler temettü ödemez.

Temettüler nasıl işler? Temettü ödeyen bir hisse senedine sahipseniz, o hisse senedinin her bir hissesi için bir temettü ödenir. Yani, ABC Şirketinde 10 hisseniz varsa ve her yıl 5 TL nakit temettü ödüyorlarsa, o yıl 50 TL temettü alırsınız. Temettüler genelde yıllık olarak ödenebilirken, yılda birkaç kez taksitler halinde ödeyen hisse senetleri de olabiliyor. 

En yaygın temettü türü nakit temettülerdir. Hissedarlar bunu doğrudan aracılık hesaplarına yatırmayı seçebilirler. Hisse senedi temettüleri başka bir yaygın temettü türüdür. Bu durumda, hissedarlar nakit yerine fazladan hisse senedi alırlar. 

Hem nakit temettüler hem de hisse senedi temettüleri, sizin için daha fazla para kazandıracak harika gelir getirici varlıklardır.

Bir hissedar olarak, şirketler hissedarlarına kar dağıttığında gelir elde edebilirsiniz. Geçmişinde tutarlı temettü ödemeleri ve yüksek temettü verimi olan hisse senetlerini arayın. Temettü hisse senetlerinin hala piyasa dalgalanmalarına tabi olduğunu ve bir şirketin geçmişte temettü ödemiş olmasının gelecekte de ödeyeceği anlamına gelmediğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir