Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Borsaya yeni girenler için temettü nedir ve nasıl çalışır?

Temettü yatırım yapmaya başlayan insanlardan oldukça sık duyduğum bir soru. Ya da yatırım yapmanın faydalarını öğrenirken “kâr payı veya temettü nedir?” diye sorabilirsiniz.

Her iki durumda da, yatırım yapmaya, emeklilik için tasarruf etmeye, finansal geleceğinizi iyileştirmeye vb. başladığınızda “temettü” terimi hakkında okumaya başlayacaksınız.

Peki, temettü nedir?

Temettü, halka açık şirketlerin hissedarlarına dağıttığı nakit veya hisse senedi cinsinden bir ödemedir. 

Soruyu yanıtlamanın en basit yolu budur, ancak temettülerin ne olduğu hakkında hala anlaşılması gereken çok şey vardır. 

İster temettülerin ne olduğuna dair temel bir fikriniz olsun isterse sizin için tamamen yeni bir kavram olsun, bugün sizinle temettüler hakkında konuşmak istiyorum.

Daha fazla yatırım yapmaya başladığınızda, kâr payları eninde sonunda karşınıza çıkacak bir terimdir ve bence yatırım yapmak ve emeklilik için tasarruf etmek söz konusu olduğunda öğrenilmesi gereken harika bir şeydir.

Diğer önemli finansal kavramlar gibi, temettülerin ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlamak, finansal durumunuzu şimdi ve gelecekte iyileştirmenize yardımcı olabilir. 

Temettü yatırımı, temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapmaktır. Bu, sizin ve benim gibi insanlar için iyi bir gelir kaynağı olabilir ve oldukça pasiftir. 

Yatırım yapmak önemlidir çünkü paranızın sizin için çalışmasını sağladığınız anlamına gelir. Eğer yatırım yapmıyor olsaydınız, paranız orada öylece oturuyor ve hiçbir şey kazanmıyor olurdu.

Bugün, temettü nedir, nasıl çalışır, temettü ile nasıl yaşanır ve daha fazlası gibi temettüler hakkında duyduğum bazı yaygın sorulardan bahsedeceğim.

Temettü ne anlama gelir? 

Temettü, bir şirketin kârının uygun hissedarlarına dağıtılmasıdır. Temettüleriniz nakit, hisse senedi veya hatta hisse senedi satın alma varantları olabilir.

Temettü miktarı bir şirketin yönetim kurulu tarafından belirlenir ve şirketlerinde hisse senedi olanları ödüllendirmenin bir yolu olarak verilir.

Temettü hisse senetleri nedir?

Temettü hisse senedi, temettü ödeyen bir şirketteki herhangi bir hisse senedidir. 

Hem özel hem de halka açık şirketler temettü öder, ancak tüm şirketler bunları sunmaz. Ayrıca, şirketlerin temettü ödemesini gerektiren herhangi bir yasa yoktur.

Tüm hissedarlar temettü kazanır mı?

Hayır, şirketin temettü ödeyen hisse senetleri olsa bile, tüm hissedarlar bunları eşit olarak almaya uygun değildir.

İmtiyazlı ve adi hisse senedi gibi faktörler vardır ve hatta farklı hisse senedi sınıfları vardır. 

Örneğin, temettü ödeyen bir hisse senedinin hem adi hem de imtiyazlı hisse senedi varsa, imtiyazlı hisse senedine sahip olanlara temettü ödenmesi daha olasıdır. 

Bunun nedeni, imtiyazlı hisse sahiplerinin bir şirketin geliri üzerinde önceliğe sahip olmaları, ancak oy haklarının olmamasıdır. Adi hisse senedine sahip olanların oy hakkı vardır, ancak şirket varlıkları söz konusu olduğunda son sıradadırlar.

Temettüler ne zaman ödenir?

Temettüler aylık, üç aylık veya yıllık olarak ödenir, ancak Türkiye’de yılda bir ödenir. temettüyü taksitler halinde ödeyen şirketler de olabiliyor. Her şey şirkete bağlıdır. 

Temettülerin ne olduğunu ve ne zaman ödendiğini anlamak için, işte anlamanız gereken üç önemli tarih:

Beyan tarihi: Şirket yönetim kurulunun veya yönetim ekibinin temettü ödeneceğini açıkladığı tarihtir. Şirketin hala ödeme yapıp yapmama konusunda oylama yapması gerekmektedir.

Temettü çıkış tarihi: Temettüyü alabilmek için bu tarihe kadar temettü ödeyen bir hisse senedine sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla, temettü çıkış tarihi 1 Mart ise, temettü almaya hak kazanmak için en az bir gün öncesine kadar o şirkette hisse senedine sahip olmanız gerekir.

Ödeme tarihi: Temettü ödeyen hisse senetlerinde temettülerin ödendiği gün.

Temettüler nasıl işler?

Temettü ödeyen bir hisse senedine sahipseniz, o hisse senedinin her bir hissesi için bir temettü ödenir.

Yani, XYZ Şirketinde 10 hisseniz varsa ve her yıl 5 TL nakit temettü ödüyorlarsa, o yıl 50 TL temettü alırsınız.

En yaygın temettü türü nakit temettülerdir. Hissedarlar bunun doğrudan aracılık hesaplarına yatırılmasını seçebilirler. Ya da bir başka yaygın temettü türü de ek hisse senedi verilmesidir.

Hangi hisse senetleri temettü öder? Hangi şirketler temettü öder?

Tüm şirketlerin temettü ödeyen hisse senetleri yoktur.

Uzun süredir var olan daha büyük şirketler genellikle temettü ödeyen şirketlerdir. Ancak, bir şirket geçmişte temettü ödemiş olsa bile, bu her zaman temettü ödeyeceği anlamına gelmez. 

Örneğin, bir şirket kârlı değilse, yönetim kurulu temettü ödememek için oy kullanabilir. 

Bununla birlikte, bir şirket temettü ödemesiyle biliniyorsa ve bunlar azaltılırsa veya ortadan kaldırılırsa, hissedarlar ve halk şirketin iyi durumda olmadığını varsayabilir. Bu da hisse senedi fiyatını etkileyebilir.

Neden bazı şirketler temettü ödemez?

Yeni şirketlerin veya büyümeye devam eden şirketlerin temettü ödeme olasılığı daha düşüktür çünkü büyümek için kârlarını şirkete geri yatırmaktadırlar.

En iyi temettü hisse senetleri hangileridir?

Temettü hisse senetlerinin ne olduğunu merak ediyorsanız, en iyilerinin hangileri olduğunu bilmek istiyor olabilirsiniz. En iyi temettü hisse senetleri, yüksek getiri sağlayan ve sürekli olarak temettü ödeyen hisse senetleridir. 

Temettü geliri nedir?

Temettü geliri, bir şirketin mülkünün hissedarlarına herhangi bir şekilde dağıtılmasıdır. Bu nakit, hisse senedi veya başka bir şey şeklinde olabilir.

Temettü geliriyle yaşamaya çalışan birini okuduğunuzda, temettü ödeyen hisse senetlerinden elde ettikleri gelirle yaşamaktan bahsediyorlar. 

Çoğu insan temettü geliriyle geçinmez, ancak bu güzel bir pasif gelir kaynağı olabilir.

Temettü verimi nedir?

Temettü verimi, bir şirketin her yıl hisse başına temettü olarak ödediği hisse senedi fiyatının yüzdesidir.

Temettü iyi mi kötü mü?

Temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapmanın genellikle akıllıca bir karar olduğu düşünülür. Genellikle temettü ödemeyen hisse senetlerinden daha güvenli oldukları düşünülür, ancak bu o kadar basit değildir.

Temettü kazandığınızda, bu para hesabınıza nakit olarak geçer. İsterseniz yeniden aynı hisse senedine yatırabilirsiniz. 

Ayrıca, temettüler bir şirketin hisse fiyatını etkiler.

Bunun nedeni, bir şirketin kârından temettü ödemesidir. Tipik olarak, temettü ödemeleri temettünün açıklandığı tarihte hisse fiyatını artırır ve temettü çıkış tarihinde de düşürür.

Ayrıca, kârının çok büyük bir kısmını temettü olarak ödeyen bir şirket, yönetimin şirket hisselerinin değerinin artacağına inanmadığı için şirkete yeniden yatırım yapmak istemediğine işaret edebilir.

Tüm bunlara rağmen, birçok kişi temettü ödeyen hisse senetlerini satın alır çünkü bunlar gelirinizi artırmanın değerli bir yolu olabilir.

Genel olarak, temettü hisseleri ve temettü ödemeyenler de dahil olmak üzere çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyüne sahip olmak, yatırım yapmak için en akıllıca yaklaşımlardan biridir.

Temettü büyüme yatırımı nedir?

Temettü büyümesi yatırımının temel fikri, borsa aracılığıyla zaman içinde artan temettü ödemesi yapması muhtemel işletmelere yatırım yapmaktır. Temettü büyümesi yatırımının gizli bir faydası vardır. Sizi hisse senedi fiyatına değil, işletmeye odaklar. Bu da durgunluk dönemlerinde daha az panik satışı anlamına gelir. Aslında, birçok temettü yatırımcısı, indirimli işlem görürken büyük temettü büyüme hisse senetlerini satın alarak piyasa düşüşlerinden yararlanır.

Temettü ödeyen hisse senetlerine nasıl yatırım yapabilirim?

Yapmanız gereken ilk şey eğer hisse senedi hesabınız yoksa bir yatırım aracı kurumunda hesap açmaktır.

Ardından, bir bütçe belirleyin ve hangi temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapmak istediğinize karar verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir