GenelHisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse senedi yatırımına yeni başlayan birinin kendine sorması gereken 6 soru

Yatırım yapmaya yeni başlayan birinin öncelikle kendisini ve risk profilini çok iyi analiz etmesi gerekir. Bu nedenle hisse senedi yatırımına yeni başlayacak bir yatırımcı adayı iseniz kendine bazı soruları sormalı ve samimiyetle cevaplamalısın. Vereceğin cevaplar sonucunda yatırım kararlarını daha sağlıklı verebilir ve riski daha iyi yönetebilirsin.

  1. Yatırım yapma amacın nedir? Yani hisse senetlerine niçin yatırım yapmak istiyorsun? Kazanacağın para ile ne yapmak istiyorsun? Örneğin tatile gitmek için mi, eğitimin için mi, ev almak için mi veya emeklilik için mi biriktiriyorsun? Bu nedenle yatırım yapma amaçlarını kafanda netleştirmen gerekiyor; çünkü bu amaçlar hisse senetlerine yatırım yaparken alacağın kararları etkileyecektir.
  2. Mevcut maddi durumun nasıl? Yatırım yapmaya başlamadan önce, maddi durumunun sağlam olduğundan emin olmalısın. Çünkü hisse senetlerine yatırım yaparken getiri elde etmek kadar kaybetmek de olabilir. Bu nedenle hisse senedine yatırım yaparken ilerleyen zamanlarda kendini maddi açıdan sıkıntıya sokmaktan sakınmalısın. Kötü günler için en azından 5-6 aylık acil durum paranı kenara koymalısın. İşlerin kötüye gidebilir, yatırımların büyük değer kaybedebilir, vs. Eğer bu şekilde önlem almazsan o günlerdeki ruh halin vereceğin yatırım kararlarını olumsuz etkileyebilir.
  3. Yatırım yapma zaman aralığın ne olacak? Yani hisse senedi yatırımı yaptığın zamanla aldığın hisse senetlerini satma zaman aralığın nedir? Bu zaman aralığını kafanda netleştirirsen vereceğin yatırım kararlarında alabileceğin riski de o kadar netleştiriyor olursun.
  4. Yatırım yapacağın tutar ne kadar olacak? Hisse senedi yatırımı yapmadan önce yatıracağın paranın üst limitlerini belirlemelisin ki ilerde sıkıntı yaşamayasın.
  5. Yatırım tecrüben ne kadar var? Yatırım tecrübenin fazlalığı senin riski ne kadar tolere edebileceğini belirler. Örneğin hisse senedi yatırımına ilk kez başlayacak biri çok fazla risk almayabilir. Ya da yıllara dayanan tecrübesi olan daha rahat riskli kararlar alabilir.
  6. Risk algın ne kadar yüksek? Önceki 5 soruya vereceğin cevaplar bu soruya vereceğin cevabı belirleyecektir. Buna göre riskten kaçınan muhafazakâr bir yatırımcı mısın yoksa risk alma konusunda agresif bir yatırımcı mısın?

Ayrıca bu da faydalı olacaktır:

Hisse senedine yatırım yaparken unutmamanız gereken 12 nokta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir