ANALİZHisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse senedi seçerken, ilk bakmanız gereken 5 şirket finansal kalemi

Hisse senedi yatırımcılarının hepsinin finansal bilgi seviyesi aynı değil, hatta çoğunun yok bile diyebiliriz. Fakat bir şekilde hepsi hisse senedi alıp satıyor. Çoğunlukla da işin kolayına kaçıp teknik analiz göstergeleriyle hareket ediyorlar. Gerçi yatırımcıların böyle yapmasını normal karşılamamız gerekir. Çünkü onlara tavsiye veren yatırım uzmanları da çoğunlukla teknik analiz göstergeleriyle onları yönlendiriyorlar.

Teknik analiz daha çok kısa vadeli, hatta günlük alım satımlarda daha çok işe yarıyor denebilir. Bu yüzden yatırım uzmanlarının teknik analize yoğunlaşmaları ve yatırımcıları da teknik analiz üzerinden yönlendirmeleri normal karşılanabilir. Ama yatırımcıların, özellikle de küçük yatırımcıların, unutmaması gereken şey şu:“Sürekli alım satımlarda kazanan her zaman aracı kurumdur. Siz para kazansanız da kazanmasanız da onlar komisyonu alırlar. Küçük yatırımcının mutlaka orta ve uzun vadeli düşünmesi gerekir.”

Küçük yatırımcı; orta ve uzun vadeli olarak hisse senedine yatırım yaparken, kendi finansal okur yazarlığını arttırmaya da yatırım yapmalıdır. Peki en basit şekilde, bir hisse senedini seçerken, ilk bakışta yatırımcı o şirketle ilgili olarak neye bakmalıdır?

Eğer ilk kez hisse senedine yatırım yapacaksanız ya da az da olsa hisse senedi tecrübeniz varsa, size birinci tavsiyem:”BİST 30 endeksindeki, ya da bilemediniz BİST 50 endeksindeki hisselerle hisse senedi yatırımına başlamanız yönündedir.” Peki o şirketi nasıl seçebiliriz? Yapmanız gereken ilk şey, şirketin finansal kalemlerinden aşağıdaki 5 temel  unsura bakmaktır. Bu finansal kalemler, size şirket hakkında genel bir izlenim verecektir.

 

  • Şirketin karındaki büyümeye
  • Şirketin satış gelirlerindeki büyümeye
  • Şirketin borçluluk seviyesine ve yapısına
  • Şirketin özkaynaklarındaki gelişime
  • Şirketin temettü politikasına

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir