GenelHisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Gözaltı pazarı nedir? Gözaltı pazarı işlem saatleri nedir? Hisse senetleri neden gözaltı pazarına alınır?

Gözaltı Pazarı Nedir?

Gözaltı pazarı; Borsa İstanbul’da işlem gören herhangi bir şirketle ilgili olarak olağandışı bir durum ortaya çıktığında, o şirketin hisse senetlerinin sürekli gözetim, denetim ve izleme ortamında, yatırımcıların devamlı ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak önlemlerle birlikte işlem gördüğü organize bir pazardır.

Hisse senetleri gözaltı pazarına neden alınır?

Bir şirketin hisse senetlerinin gözaltı pazarına alınmasının nedenleri;

  1. Şirketin kamuoyunu zamanında, tam ve sürekli olarak aydınlatmaması ve mevcut düzenlemelere uyumda gerekli özeni göstermemesi,
  2. Yatırımcıların haklarının korunması ve kamu yararı gereği Borsa kotundan veya işlem gördüğü pazardan geçici veya sürekli çıkarılması sonucunu doğurabilecek gelişmelerin ortaya çıkması
Gözaltı pazarı işlem saatleri 2015

Gözaltı pazarında işlem gören hisse senetlerinin 2015 yılı işlem saatleri şöyledir;

  1. Normal günlerde ikinci tek fiyat seans saatlerinde (14:00 – 17:40) yapılır.
  2. Resmi tatil nedeniyle sadece ilk seansın yapılmasının söz konusu olduğu günlerde ise birinci tek fiyat seans saatleri dahilinde (09:15 – 12:40 saatleri arasında) yapılır.
  3. c) Gözaltı Pazarı’ndaki hisse senetleri diğer tek fiyat yöntemi ile işlem gören paylar gibi kapanış seansına dahil edilmezler ancak kapanış fiyatından / tek fiyattan işlemler aşamasına dahildirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir