Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse senedi işlemlerinde emir çeşitleri nelerdir?

Borsa İstanbul’da hisse senedi emirleri, normal emirler ve özel emirler olarak 2’ye ayrılmaktadır.

  1. Normal Emirler: İşlem birimi halinde verilmiş küsuratsız 1 lot (adet) ve katlarından oluşan emirlerdir. Normal emirler dört gruba ayrılır:
    • Limit Fiyatlı Emir: Fiyat ve miktarın girildiği emirlerdir. İşlem gönderildiği anda gerçekleşmezse hisse senedinin sırasına pasif olarak yazılır.
    • Kalanı İptal Et Emri : Fiyat ve miktarın girildiği ancak sisteme gönderildiği anda işlem görmeyen miktarının iptal olduğu emirlerdir.
    • Özel Limit Fiyatlı Emir : Emir miktarının sıfır olarak girildiği, sadece fiyat verilerek sisteme aktarılan emirlerdir. Daha iyi fiyat seviyesindekilerden başlamak üzere belirtilen fiyata kadar olan bütün emirleri karşılamak amacıyla yapılmaktadır.
    • Özel Limit Değerli Emirler : Emir miktarı sıfır olarak, fiyat girilerek ve emre bir maksimum işlem değeri yazılarak girilen emirlerdir
  2.  Özel Emirler : Borsa Yönetim Kurulu tarafından, menkul kıymet bazında belirlenen hisse sayısını aşan ve başka bir özel emir ile eşleştiğinde borsa eksperi onayıyla gerçekleştirilen ve bir bütün olarak alınıp satılan, kısmen alınıp satılamayan emirlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir