EkonomiYurtdışı Pİyasalar

Yellen: “Faiz artırımı için verileri takip edin”

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü Jackson Hole toplantısında ABD ekonomisine yönelik ne tür mesajlar vereceği piyasalar tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Özellikle de Salı günü açıklanan Fed tutanaklarında iyi gelen verilerin ışığında olası faiz artırımının erken gelebileceğine yönelik işaretler Janet Yellen’ın konuşmasını daha da önemli hale getirdi. Fakat Yellen Fed tutanaklarındaki açıklamalara benzer ifadeler kullandı. Peki Janet Yellen Jackson Hole toplantısında ne söyledi?

  • İstihdam piyasasının istenilen düzeyde olmadığını ve hala atıl kapasite olduğunu söyledi. Bu atıl kapasitenin ne zaman ortadan kalkacağının öngörülmesinin zor olduğunu da ekledi.
  • Ekonominin toparlanma yolunda ciddi ilerleme sağladığını ve para politikasında erken bir olası sıkılaştırmanın ekonomideki toparlanmayı yavaşlatacağını söyledi. Özellikle enflasyon %2’ye yaklaşırken erken sıkılaştırmanın istihdam piyasasını bozabileceğini söyledi.
  • Olası bir erken faiz artırımının zamanlamasının datalara bağlı olacağını ve bu yüzden dataların yakından takip edilmeye devam edileceğini söyledi.
  • İşsizlik oranının Fed’in öngördüğünden hızlı düştüğünü ve bunun da merkez bankasının harekete geçmesini sağlayabileceğini söyledi.

Özetle Yellen ne faiz artırımının beklentilerden daha erken zamanda olacağını söyleyen “şahinleri”, ne de faiz artırımı için daha fazla toparlanmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen “güvercinleri” mutlu etti. Yellen, “açıklanacak ekonomik verilerin Fed’in atacağı adımları belirleyeceğini; bu yüzden verileri takip edin” mesajı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir