Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Yatırımlarınızı çeşitlendirmek ne anlama gelir?

Yatırım yapma ve hisse senedi satın alma açısından çeşitlendirme, “Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın” demenin süslü bir yoludur. Yatırım portföyünüzü birçok risk türünden korumanın en iyi yollarından biridir. Hisse senedi portföyünüzü çeşitlendirmek, riski yaymak için birçok farklı varlık sınıfına sahip olmanızı gerektirir.

Bu strateji ile, herhangi bir yatırımda veya sınıfta önemli bir kayıp tüm portföyünüzü yok etmez. Daha da önemlisi, bir kayıp durumunda, gelecekteki yatırımları yapmak için en azından bir miktar sermayeye sahip olmanızı sağlar ve umarım kaybettiklerinizi geri kazanırsınız.

Analistler çeşitlendirme kararlarını yönlendirmek için genellikle korelasyonu kullanır. Korelasyon, iki varlığın grafiklerde yukarı ve aşağı zıplarken birbirlerini ne kadar yakından takip ettiğini belirler. Analistler korelasyonu 1 ile -1 arasında bir ölçekte ölçerler. 1 rakamı mükemmel korelasyonu, -1 rakamı ise mükemmel ters korelasyonu temsil eder. Örneğin, petrol fiyatları yükseldiğinde, neredeyse tüm petrol şirketleri birlikte yükselir ve mükemmel veya mükemmele yakın korelasyon elde edilir. Petrol yüzde 10 artarken otomobil şirketleri yüzde 10 kaybettiğinde, aralarındaki ilişki mükemmel ters korelasyonu temsil eder. Korelasyonun 0 (sıfır) olması, herhangi iki sektör veya hisse senedinin yükseliş ve düşüşlerinin birbiriyle alakasız olduğu anlamına gelir.

Çeşitlendirmek için bir varlık tahsisi süreci izleyebilirsiniz. Portföyünüzü aşağıdaki listede açıklandığı gibi farklı korelasyon derecelerine sahip çeşitli varlık sınıflarıyla doldurabilirsiniz:

-Hisse Senetleri: Hisse senetleri kendi başlarına bir varlık sınıfı olarak kabul edilse de, piyasa, borsa içinde çeşitlendirmenize olanak tanıyan büyük sermayeli, küçük sermayeli ve yabancı hisse senetleri dahil olmak üzere çeşitli sınıflar sunar. Ayrıca sektöre göre de çeşitlendirme yapabilirsiniz – örneğin, temel tüketim malları ve telekomünikasyon.

-Tahviller: Tahvil gibi sabit getirili enstrümanlar hisse senetleriyle ters korelasyona sahiptir. Hisse senetlerinin fiyatı düştüğünde, yatırımcılar genellikle devlet destekli Hazine tahvilleri satın alarak güvenliğe kaçarlar. Tahvillere daha fazla talep olması fiyatlarını yükseltir. Ancak, yükselen faiz oranları hisse senetlerine ve tahvillere aynı anda zarar verebilir. Hisse senedi fiyatları düşerken tahvil getirileri genellikle artar.

-Emtialar: Emtialar, petrol, altın, buğday ve canlı hayvan dahil olmak üzere genellikle toplu olarak satılan hammaddelerdir. Genel olarak, emtiaların hisse senetleriyle korelasyonu sıfırdır, yani hisse senetlerini etkileyen risklerin emtia piyasalarında olanlarla hiçbir ilgisi yoktur.

-Yatırım Fonları ve Borsa Yatırım Fonları: Yatırımları çeşitlendirmenin kolay bir yolu, birçok farklı hisse senedi veya tahvilden oluşan büyük bir sepet tutan bir yatırım fonunun veya borsa yatırım fonunun hisselerini satın almaktır. Tek bir hisse senedinden 100 hisse satın almak yerine, pahalı aracılık komisyonları ödemek zorunda kalmadan 500 hisse senedinden oluşan bir borsa yatırım fonu hissesi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir