Hisse SenediHisse Senedi HakkındaUncategorizedYatırım

Anladığınız ve bildiğiniz sektörlerdeki hisse senetlerini nasıl seçersiniz?

En iyi yatırımcılar bildikleri ve anladıkları işlere odaklanırlar ya da bir sektördeki belirli şirketleri değerlendirmeden önce o sektörü dikkatle araştırırlar. Hisse senedi satın almadan önce, bilgili yatırımcılar şirketin iş modelini ve aynı sektördeki diğer şirketlere kıyasla ne durumda olduğunu öğrenirler. Şirketin fırsatları, zorlukları ve zorlukların üstesinden gelmek ve fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için sahip olduğu kaynaklar hakkında bir anlayış geliştirirler. Sektörü ve bir şirketin o sektörde ne kadar iyi konumlandığını bilerek, diğer yatırımcılara göre önemli bir avantaja sahip olursunuz. 

Yatırım yapmak için temettü hisseleri ararken, bildiğiniz şeylerle başlayın. Tıp alanındaysanız, hangi ilaç şirketlerinin lider olduğunu ve satış ve müşteri hizmetleri açısından ne kadar etkili olduklarını muhtemelen çoğu insandan daha iyi biliyorsunuzdur. Dikkatli olun, çünkü resmi bir sıfatla aldığınız kamuya açık olmayan bilgiler içeriden bilgi olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, kamuya açık olan ancak geniş çapta yayılmayan herhangi bir bilgi size avantaj sağlayabilir.

Belirli bir sektör veya şirket hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kafanız o kadar oyunda olur. Veriler üç aylık bir raporda görünmeden önce bile daha iyi yatırım kararları verebilirsiniz. Mesleğiniz gereği temas halinde olduğunuz tüm sektörlerin bir listesini yazın. Listeniz çalıştığınız şirketi, tedarikçilerini ve şirketinizin hizmet verdiği şirketleri içerebilir. Daha sonra hobilerinizi, ilgi alanlarınızı ve bu ders dışı faaliyetleriniz sayesinde adını duyduğunuz şirketleri ekleyin. Örneğin, teknoloji meraklısıysanız, teknoloji endüstrisi hakkında bilmediğiniz değerli bilgilere sahip olabilirsiniz! Listeniz, potansiyel müşterileri belirlemede değerli bir araç olarak kullanılabilir.

Bir bilgi süngeri olun. Gördüğünüz, duyduğunuz, okuduğunuz, tükettiğiniz ve deneyimlediğiniz her şey potansiyel olarak iyi temettü hisse senetlerini belirlemenize ve daha iyi yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir. Güvenilir bilgileri araştırın, şüpheci olun ve tüm bilgileri diğer güvenilir kaynaklara karşı doğrulayın. Üst düzey bir analistin bir hisse senedini güçlü bir alım olarak değerlendirmesi, o hisse senedinin güçlü bir satış olduğunu kanıtlamaz.

Birkaç sektör hakkında iyi bilgi sahibi olmanız, yatırımlarınızın çok büyük bir kısmını bu sektörlerde yoğunlaştırmanız gerektiği anlamına gelmez. Portföyünüzün çok büyük bir kısmını tek bir şirkete ya da sektöre yatırmak portföyünüzü yok edebilir, bu nedenle çeşitlendirmeye devam etmeniz gerekir. Özellikle de çalıştığınız şirketten çok fazla hisse senedi almaya dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir