ANALİZYurtdışı Pİyasalar

Yarınki Brexit oylaması öncesi olası senaryolar nelerdir?

İngiltere Parlamentosu yarın (15 Ocak 2019) Brexit oylamasını yapıyor olacak. Bildiğiniz gibi Aralık’ta yapılması gereken oylama bir ay ertelenmişti. Bu oylama Brexit sürecinin olduğu kadar Başbakan Theresa May’in de geleceğini belirliyor olacak.

Yarınki oylamanın Brexit açısından iki olasılığı var:

  • Parlamento Brexit sürecini onaylar ve yumuşak bir Brexit süreci başlar. Piyasalar açısında olumlu olması beklenecektir.
  • Parlamento Brexit sürecini onaylamaz ve sert bir Brexit süreci başlar. Piyasalar açısından olumsuz olacaktır.

Diğer yandan Brexit süreci May’in geleceğini de belirliyor olacak. Burada da ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin atacağı adımlar belirleyici olabilecektir. İki olasılık var:

  • İşçi Partisi hükümet için güven oylaması talep edebilir. Özellikle Brexit sürecini Parlamento onaylamazsa. Bu durumda eğer hükümet olası güven oylamasını kazanırsa Brexit ile ilgili tekrar başa dönülecek. Yani yumuşak Brexit, ikinci referandum oylaması, Brexit olmaması ya da sert (anlaşmasız) Brexit seçenekleri tekrar masaya gelecektir.
  • İşçi Partisi’nin talebiyle yapılacak olan güven oylamasını hükümet kaybederse ya yeni bir hükümet kurulacaktır ya da genel seçime gidilecektir. Yeni hükümeti İşçi Partisi kurarsa önünde iki seçenek olacaktır. Ya ikinci referandum oylaması kararı alacaktır ya da Brexit olmayacaktır. Her iki seçenekte de piyasaların olumlu etkilenmesi beklenmektedir. Diğer yandan, eğer yeni hükümeti yine Muhafazakar Parti kurarsa yine önünde dört seçenek olacaktır. Yani yumuşak Brexit, ikinci referandum oylaması, Brexit olmaması ya da sert Brexit seçenekleri tekrar masaya gelecektir.
  • İşçi Partisi Başbakan Theresa May için güven oylaması talep edebilir. Bu durumda eğer May güven oylamasını kazanırsa dört seçenek yine mümkün olacaktır. Yani yumuşak Brexit, ikinci referandum oylaması, Brexit olmaması ya da sert Brexit seçenekleri tekrar masaya gelecektir. Eğer May güven oylamasını kaybederse Muhafazakar Parti kendine yeni bir lider seçecektir. Bu durumda da dört seçenek masada olacaktır.

Kuzey İrlanda’nın durumu ile ilgili anlaşma olup olmayacağı ve AB’nin yukarıdaki olasılıklara vereceği tepki de Brexit sürecini ve Theresa May’in geleceğini etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir