Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Sürekli müzayede yöntemi nedir? Fiyat önceliği ve zaman önceliği nedir?

Borsa İstanbul’da hisse senedi alım satımlarında sürekli müzayede işlem yöntemi kullanılır. Peki sürekli müzayede işlem yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?

Hisse senedi piyasası işlem saatleri içerisinde; sürekli olarak fiyat ve zaman önceliği kurallarına uygun olarak, çeşitli işlem fiyatlarından verilen hisse senedi alım satım emirlerinin eşleştirilmesi yöntemine “sürekli müzayede işlem yöntemi” denir.

Sürekli müzayede işlem yönteminde; verilen emir sisteme iletildiğinde, karşı taraftaki (örneğin alış emri giriliyorsa, satış tarafı; satış emri giriliyorsa alış tarafı) emirler birer birer karşılaştırılır. Fiyat ve zaman önceliğine göre işlemler gerçekleştirilir.

Emirlerin gerçekleşme sırası; ilk olarak fiyat önceliğine; fiyatlar eşitse zaman önceliğine göre olur. Peki fiyat önceliği ve zaman önceliği nedir?

  1. Fiyat Önceliği: daha düşük fiyatlı satış emirlerinin, yüksek fiyatlı satış emirlerinden; daha yüksek fiyatlı alım emirlerinin, düşük fiyatlı alım emirlerinden önce işlem görmesi demektir.
  2. Zaman Önceliği: Girilen emirlerde fiyat eşitliği olması durumunda, sisteme zamanlama olarak ilk önce girilen emrin diğerlerine göre önce gerçekleşmesi demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir