ANALİZPiyasalar

Kredi derecelendirme notu nedir? Hangi kredi notu ne anlama gelir?

Bugün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak. Türkiye’nin kredi notunu Mayıs 2013’te “en düşük yatırım yapılabilir” olan “Baa3” seviyesine çıkaran Moody’sin, kredi notunu değiştirmeyerek, not görünümünü “negatif” şeklinde açıklaması bekleniyor.

Peki Moody’s, Standard&Poor’s ve Fitch şirketlerinin en düşük ve en yüksek verdiği kredi notları nelerdir? Hangi not ne anlama gelmektedir? Kredi notu nedir?Neden kredi notu verilir?

Derecelendirme kuruluşları tarafından ülkelere verilen kredi notu; o ülkedeki yatırımların risk seviyesini ifade etmektedir. Politik risk de dahil olmak üzere, yatırımları etkileyen her türlü riskleri içerir. Ülkemizde de sürekli gündemde olan ve hatta siyasi otoritenin yeri geldiğinde acımasızca eleştirdiği kredi notları, yabancı yatırımcıların bir ülkeye yatırım yaparken dikkate aldığı ciddi bir göstergedir. Son yıllarda yaşanan krizlerde, kredi derecelendirme kuruluşları çok sık eleştirilse de, piyasalar ve yatırımcılar  ülkelere verilen notları yakından takip etmektedir.

Kredi derecelendirme kuruluşları notları verirken kısa-uzun vadeli ve yerli-yabancı para cinsinden olarak açıklamaktadır. Yatırımcılar ve piyasalar açısından uzun vadeli yabancı para cinsinden notlardaki artış takip edilmektedir. Piyasalar böyle bir not artışında çok olumlu bir tepki vermekte ve yüksek değer artışları göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda; önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları Fitch, Moody’s ve S&P’nin not türlerini ve ne anlama geldiklerini görebilirsiniz.

Moody’s   S&P   Fitch
Uzun vadeli Kısa vadeli Uzun vadeli Kısa vadeli Uzun vadeli Kısa vadeli
Aaa P-1 AAA A-1+ AAA F1+ En yüksek dereceli
Aa1 AA+ AA+ Yüksek dereceli
Aa2 AA AA
Aa3 AA- AA-
A1 A+ A-1 A+ F1 Üst orta sınıf
A2 A A
A3 P-2 A- A-2 A- F2
Baa1 BBB+ BBB+ Alt orta sınıf
Baa2 P-3 BBB A-3 BBB F3
Baa3 BBB- BBB-
Ba1 Not prime BB+ B BB+ B Yatırım yapılamaz
Ba2 BB BB spekülatif
Ba3 BB- BB-
B1 B+ B+ Son derece spekülatif
B2 B B
B3 B- B-
Caa1 CCC+ C CCC C Önemli riskler
Caa2 CCC büyük ölçüde spekülatif
Caa3 CCC- Kurtarılması beklenen, iflasa yakın
Ca CC
C
C D / DDD / İflas
/ DD
/ D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir