Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse Senedi Nasıl Alınır Satılır?

Her geçen gün hisse senedine yatırım yapmak isteyen kişi sayısı artmakta;fakat çoğunun bunu nasıl yapabileceğine yönelik yeterli bilgisi bulunmamaktadır. Bu yüzden yatırım şirketinde hesap açma sürecini aşağıda özetlemeye çalıştım.

 1. Önce çalışacağınız yatırım şirketine karar vermelisiniz. Şirket listelerini Borsa İstanbul’un internet sitesinden bulabilirsiniz. Eğer bir bankada hesaplarınız varsa, o bankadaki müşteri temsilcisine hisse senedi alım satımı yapmak istediğinizi söylerseniz, kendisi sizi yönlendirecektir.
 1. Seçtiğiniz yatırım kuruluşunun güvenilir olup olmadığını araştırın. Benim tavsiyem ilk tercihiniz çalıştığınız bankaların yatırım şirketleri olması yönündedir. Onun dışında sektörün önde gelen yatırım şirketlerini tercih edebilirsiniz
 1. Çalışacağınız yatırım şirketine karar verdikten sonra, o şirkete gidip “Çerçeve Sözleşmesi” imzalamalısınız. Çerçeve Sözleşmesini okumanızı tavsiye ederim. Bu sözleşme sizin yatırım şirketiyle olan çalışma şeklinizi düzenler. Sözleşmenin imzalı bir nüshasını almayı unutmayın. Bu sözleşme sayesinde yatırım şirketi; alım satıma aracılık, portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı, repo-ters repo, türev araçların alım satımına aracılık, kredili menkul kıymet, açığa satış ve menkul kıymet ödünç işlemleri yapabilmektedir.
 1. Gerekli sözleşmeleri doldurduktan ve imzaladıktan sonra yatırım şirketi size bir hesap açar.
 1. Alım satım komisyonları (kurtaj) için yatırım şirketiyle pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle yüksek miktarlarda ve sürekli al-sat yapacaksanız. Unutmayın ki siz para kazansanız da kazanmasanız da yatırım şirketi her işleminizden komisyonunu alır.
 1. Hisse senedi işlem emirlerinizi; yazılı olarak, telefonla, faksla, elektronik ortamda ya da ATM’lerden verebilirsiniz.
 1. Emirlerinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ve emir alınış numaralarınızı yatırım şirketinden kontrol ediniz.
 1. Emir gerçekleştiyse, emir gününü izleyen ikinci iş günü (T+2), hisse senedinizin ya da paranızın hesabınıza geçtiğini kontrol ediniz.
 1. Hesap durumunuza nasıl ulaşabileceğinize, blokaj haklarınıza ve şifre işlemlerine yönelik bilgileri mkk.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz
 1. Takip ettiğiniz ya da hissesini satın aldığınız şirketlerin açıklamalarına ve temettü haberlerine kap.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 1. Hesap hareketlerini gösteren ekstreniz yatırım şirketi tarafından aylık bazda adresinize ya da mail adresinize gönderilecektir. Hesap hareketlerinizi incelemenizi tavsiye ederim. Herhangi bir sorun varsa yatırım şirketine başvurabilirsiniz. Çözülemezse Borsa İstanbul’a başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir