Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

Hisse senedi grupları nasıl oluşturulur? A,B,C,D grubu hisse senedi ne demektir? Hangi hisse senedi hangi gruptadır?

Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında işlem gören hisse senetleri belli kriterlere göre A grubu, B grubu, C grubu ve D grubu diye sınıflandırılır. Bu gruplandırma yapılırken kullanılan bazı kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Halka açık piyasa değeri (fiili dolaşımdaki pay sayıları üzerinden hesaplanır)
 • Fiili dolaşımdaki pay sayıları
 • Fiili dolaşımdaki pay oranı
 • Gözaltı pazarında işlem görüp görmeme
 • Menkul kıymet yatırım ortaklıkları büyüklüklerine göre

Buna göre;

 1. A grubu hisse senedi: Fiili dolaşımdaki pay değeri 30 milyon TL ve üzeri olan hisse senedidir.
 2. B grubu hisse senedi: Fiili dolaşımdaki pay değeri 10 milyon TL ile 30 milyon TL arasında olan hisse senedidir.
 3. C grubu hisse senedi: Fiili dolaşımdaki pay değeri 10 milyon TL’nin altındaki hisse senedidir.
 4. D grubu hisse senedi: Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), Serbest İşlem Platformu (SİP), Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarı (NYİP) veya Gözaltı Pazarı’nda (GP) işlem gören hisse senedidir.

Hisse senedinin yer aldığı gruba göre, uygulamada aşağıdaki farklılıklar ortaya çıkar:

 • A ve B grubu hisse senetlerinde bekleyen emirlerin derinlik bilgileri veri yayın ekranlarında (Matriks, Foreks gibi) 5 kademeye kadar gösterilirken, C grubu hisse senetlerinde tek kademe gösterilir.
 • A ve B grubu hisse senetleri; sürekli müzayede işlem yöntemine tabidir ve ayrıca kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilirler. C grubu hisse senetlerinde; piyasa yapıcı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sirekli müzayede işlem yöntemi uygulanabilir. Aksi durumda, tek fiyat işlem yöntemine tabi olurlar. C grubu hisse senetleri; kredili alım veya açığa satış işlemlerine konu olamazlar.
 • B grubu hisse senetleri, belli bir anda oluşacak açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir. Buna göre; bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda B grubu hisse senetlerinde oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunlu olup, ayrıca bu hisse senetlerinde gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmadan emirler kabul edilemez.
 • B grubu hisse senetleri; sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilir.
 • C grubu hisse senetleri, belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir. Buna göre; bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda C grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olup, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez.
 • C grubu hisse senetleri; sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında özkaynak olarak kabul edilemez.

Buna da bakınız:

Temmuz – Aralık 2019 dönemi A, B, C, D hisse senedi gruplarında hangi hisseler var?

One thought on “Hisse senedi grupları nasıl oluşturulur? A,B,C,D grubu hisse senedi ne demektir? Hangi hisse senedi hangi gruptadır?

 • I see you don’t monetize your page, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks every month because you’ve got high quality
  content. If you want to know how to make extra $$$, search for: Boorfe’s tips best adsense alternative

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir