Ekonomi

Döviz sepeti nedir? Döviz sepet kuru nasıl hesaplanır?

Bir ülke para biriminin birden fazla yabancı para birimi karşısındaki değerini ölçmek için en az iki para biriminden oluşturulan sepete döviz sepeti denir.

Oluşturulan döviz sepeti; genel olarak bir ülkenin ekonomisinin ya da farklı bir deyişle ticaretinin ağırlıklı olarak hangi yabancı para birimlerine bağlı olduğuna göre oluşturulur.

Türkiye açısından bakarsak eğer; Türkiye’nin ticareti ya da ekonomisi ağırlıklı olarak euro ve dolar üzerinden dönüyor. Doğal olarak bu para birimlerindeki dalgalanmalardan fazlasıyla etkileniyor. Bu durumda Türkiye’deki döviz sepeti euro ve doları içeriyor.

Döviz sepeti kurundaki yukarı yönlü dalgalanmalar Türkiye’nin ihracatını ve ithalatını olumsuz etkiler. Bu da piyasaları tedirgin eder. Mevcut ekonomik koşullara göre, piyasalar döviz sepet kurunda belli bir seviyeyi eşik olarak belirler ve sepet kur bu seviyeyi aştığında Türk ekonomisine yönelik karamsar beklentiler ortaya çıkar ve piyasalara satış baskısı gelir. Bundan dolayı ekonomistler ve analistler her gün döviz sepet kuruna yönelik yorumlarda ve tahminlerde bulunurlar.

 

Peki döviz sepeti nasıl hesaplanır?

Türkiye’de döviz sepeti aşağıdaki gibi hesaplanır:

Döviz sepeti = (1 dolar + 1 euro) / 2

Diyelim ki; dolar kuru 2.98 ve euro kuru 3.28.

Bu durumda;

Döviz sepet kuru = (2.98 + 3.28) / 2 = 3.13 TL

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir