Yurtiçi Piyasalar

BİST100 günü %2.50 değer kazanarak 79.275,88 seviyesinden kapattı

BİST100  endeksi günü %2.50 değer kazanarak 79.275,88 puandan kapattı. İşlem hacmi ise yaklaşık 4.3 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeks gün içinde en yüksek 79.408 seviyesini görürken, en düşük seviye olarak da 77.637’yi gördü. Borsa İstanul’daki değer artışında öne çıkan endeksler ise bankacılık, metal ana sanayi ve holding hisseleri oldu.

ABD tarafında iyi gelen enflasyon ve konut başlangıçları verilerinin az da olsa kar satışlarına neden olmasına karşın, global piyasalardaki risk algısının toparlanıyor olması, kredi derecelendirme  kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin büyüme rakamını %2.7 olarak yukarı revize etmesi ve yeni kurulacak hükümette Ali Babacan’ın yine ekonominin başında olacağına yönelik artan beklentiler BİST100 endeksinin haftanın ikinci gününü de değer artışıyla kapatmasını sağladı.

Piyasalar Cuma günü yapılacak olan Jackson Hole toplantısına odaklanmış durumda. Tüm gözler bu toplantıda Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz artırımıyla ilgili yapabileceği olası açıklamalara çevrilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir