BES HakkındaBireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Devlet Katkısının Üst Sınırı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’nin 1 Ocak 2013 tarihiyle yenilenmesi ve %25 devlet katkısının verilmeye başlanması BES’in cazibesini daha da artırdı. Bireysel emeklilik şirketleri %25 devlet katkısını öne çıkararak bireysel emeklilik sektörünün çok hızlı büyümesini sağladılar.

Hemen her gün hepimizi farklı emeklilik şirketlerinden arıyorlar ve BES yapalım diyorlar. BES’im var deseniz bile birden fazla BES yapabileceğimizi söylüyorlar. Hatta bazı BES satıcıları işi abartıp ne kadar çok BES sözleşmesi yaparsak o kadar çok devlet katkısı alacağımızı söylüyorlar. Finansal bilgisi düşük olanlarımız buna inanıyorlar ve farklı şirketlerde yeni BES hesapları açıyorlar. Biraz bilgisi olanlar ve araştıranlar ise buna temkinli yaklaşıyorlar ve söylenenlerin bir yere kadar doğru olduğunu biliyorlar. Peki %25 oranındaki devlet katkısının üst sınırı nedir? Aylık ne kadar BES ödemesi yaparsak maksimum devlet katkısı alabiliriz?

Cevap çot basit: Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının üst sınırı vardır. Devlet o kadar da aptal değil. Tek amacı; ülkemizde yerlerde sürünen tasarruf oranlarını yukarı çekmek. Bunun için de bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek için, ödediğimizin %25’i kadarını da fazladan hesabımıza yatırıyor ama tabi ki belli şartlar altında…

Yıllık alacağınız toplam devlet katkısı yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25’ini aşamaz. Yani yatırdığınız tutar ne kadar çok olursa olsun, alacağınız devlet katkısının bir üst sınırı vardır. Örneğin, 2014 yılı için yıllık brüt asgari ücret toplamı 13.230 TL’dir (aylık 1.102,5 lira). Eğer sizin yatırdığınız yıllık toplam katkı payı 13.230 lira ve üzerinde olursa, alacağınız toplam devlet katkısı 3.307,5 lirayı geçemez. Bu yüzden BES ödemeniz 2014 yılı için aylık en az 1.102,5 lira ya da yıllık 13.230 lira ise siz zaten maksimum devlet katkısını alıyor olacaksınız. Bu tutarın üstünde yapacağınız ödemelerin devlet katkısı açısından size bir katkısı olmayacaktır.

Gelelim bazı BES satıcılarının bizi ikna etmek için söyledikleri “ne kadar çok BES sözleşmemiz olursa o kadar çok devlet katkısı alırsınız”  laflarına. Evet söyledikleri kısmen doğru. Sizin aynı ya da farklı bireysel emeklilik şirketlerinde birden fazla BES sözleşmeniz olabilir. Hepsinden de %25 devlet katkısı alabilirsiniz taa ki hepsine ödediğiniz toplam katkı payı 2014 yılı için aylık 1.102,50 TL  yi geçmiyorsa. Çünkü devlet katkısı üst limiti hesap bazında değil, katılımcı bazında hesaplanır. Yani siz farklı bireysel emeklilik şirketlerinden birden fazla BES yaptırsanız bile alacağınız toplam devlet katkısı yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25’ini aşamaz. A kurumuna 200 lira, B kurumuna 500 lira yatırıyorsanız, alacağınız toplam devlet katkısı 700 (500+200) liranın %25’i kadardır.

Aylık toplam BES ödemeniz 1.102,50 TL ya da yıllık 13.230 TL’yi geçmediği sürece BES sözleşme sayınızı ya da katkı payı tutarını artırabilirsiniz. Onun üstündeki tutarların devlet katkısı açısından size bir faydası olmayacaktır.

Eğer siz daha fazla devlet katkısı almayı kafanıza koyduysanız, o zaman yapacağınız tek şey var: Eşiniz ve 18 yaşından büyük çocuklarınız için BES yaptırırsanız, her aile üyesi devlet katkısından ve sistemin diğer tüm avantajlarından faydalanır. Daha önce de dediğimiz gibi devlet katkısı üst limiti hesap bazında değil, katılımcı bazında hesaplanır.

 

İlgili bağlantılar :

14 maddede Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir