Ekonomik Veri TanımlarıPiyasalar

ABD Sanayi Üretimi Verisi Tanımı

ABD Merkez Bankası Fed tarafından aylık bazda açıklanır. İmalat, maden ve altyapı sektörlerindeki üretim miktarının yüzdesel değişimi gösterir. Mevsimsellik ve hava şartlarına bağlı olarak aydan aya değişiklik göstermektedir. Ekonomi içinde düşük bir paya sahip olmasına rağmen, ekonomideki dalgalanmalarda büyük paya sahiptir. Bu yüzden piyasalar üzerinde etkilidir.Sanayi üretimi faiz oranlarındaki ve tüketici talebindeki değişimlere karşı fazlasıyla duyarlıdır.

Pozitif açıklanan ya da artış gösteren veri üretimdeki artışı ve ekonomik büyümeyi desteklerken, negative açıklanan veri üretimdeki yavaşlamayı ve dolayısıyla ekonomi için olumsuz sinyaller olduğunu gösterir. Beklentilerin üzerinde gelen veri doları yukarı yönlü desteklerken, beklentilerin altında kalan veri doları negatif etkiler.

Diğer yandan, belli bir noktadan sonra sanayi üretimindeki çok hızlı artış enflasyon kaygılarının da artmasına neden olur. Özellikle kapasite kullanım oranı %85’in üzerine çıktığında enflasyonist kaygılar artabilmektedir. Bu yüzden faizler, kapasite kullanım oranındaki değişimlere karşı çok duyarlıdır. Yavaşlayan sanayi üretimi ve düşük kapasite kullanım oranı bono piyasasını pozitif yönde desteklerken, enflasyonist kaygılara neden olmadığı sürece, sanayi üretimindeki artış hisse senedi piyasasını desteklemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir