BES HakkındaBireysel Emeklilik

12 maddede bireysel emeklilikte emekli olmaya hak kazanma ve birikimi alma

Bireysel emeklilikte emekli olmaya hak kazanmak ve birikimin ödenmesi için gereken şartlar aşağıda özetlenmiştir.

 1. Temel şart; sistemde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurmuş olmaktır.
 2. Katılımcının birden fazla emeklilik sözleşmesi yani BES’i varsa, bunlardan en eski tarihli olan 10 yıllık süre hesabında dikkate alınır.
 3. Birden fazla BES’i olan katılımcı, bunlardan en az birinden emekliliğe hak kazanmış olmalıdır.
 4. Birden fazla BES’i olan katılımcının BES’leri farklı şirketlerdeyse, bu şirketlerden birine başvurarak hesaplarını birleştirmesi gerekir.
 5. Emekliliğe kazanan ve parasının tamamını almak isteyen katılımcının tüm birikimlerininin (devlet katkısı dahil) getirilerinden %5 oranında stopaj vergisi kesintisi yapılır.
 6. BES’te emekliliğe hak kazanan bir katılımcı birikimini, i) toplu para olarak; ii) programlı geri ödeme olarak; iii) Yıllık gelir sigortası şeklinde; ıv) ilk üçü arasında dağıtarak alabilir.
 7. Birikimini almak isteyen katılımcıyı şirket bilgilendirir. Kendisine emeklilik bilgi formunu ve hesap özetini 5 iş günü içinde gönderir.
 8. Katılımcı tüm birikiminin toplu olarak ödenmesini talep ederse, emeklilik şirketi 10 iş günü içinde ödemeyi yapar.
 9. Birikimini Programlı Geri Ödeme şeklinde almak isteyen katılımcı, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak düzenli ödeme şeklinde birikimini alabilir.
 10. Programlı Geri Ödeme şeklinde birikimini alan katılımcı, belirlediği ödeme dönemlerini ya da ödeme tutarlarını yılda en fazla 2 kez değiştirebilir. Ya da istediği anda tüm tutarı çekebilir.
 11. Programlı Geri Ödeme şeklinde birikimini alan katılımcı bu BES hesabına katkı payı ödemesi yapamaz. Ancak fon dağılımını değiştirebilir ya da başka bir emeklilik şirketine birikimini aktarabilir.
 12. Emeklilik hakkını kullanan bir katılımcı, başka bir şirketten aktarımla düzenlenen BES sözleşmeleri hariç, yeni bir BES yapması durumunda, bu BES’ten emekli olabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir