ANALİZBES HakkındaBireysel EmeklilikGenel

Vaat edilen asgari ücret artışıyla 2016 yılı maksimum BES devlet katkısı ne olacak?

Seçimler geride kaldı ve herkes seçimler öncesinde vaat edilen sözlerin ne zaman yerine getirileceğini merak ediyorlar. Hükümet üyelerinden gelen açıklamalara bakarsak ilk 100 gün içinde vaatler yerine getirilmeye başlanacak.

Vaatlerin en başında ise asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkarılması geliyor.  Asgari ücrette yapılacak olan artış bireysel emeklilik (BES) yaptıran herkesi yakından ilgilendiriyor.

Bildiğiniz gibi bireysel emeklilik devlet katkısı o yılki ortalama brüt asgari ücretin %25’i baz alınarak belirleniyor. Eğer hükümet verdiği sözü tutar ve net asgari ücreti 1.300 TL’ye çıkarırsa, BES yaptıran herkesin alacağı devlet katkısında da ciddi bir artış olacak.

Şöyle ki;  net asgari ücret 1.300 TL olursa, brüt asgari ücret de 1.650 TL civarı olacaktır. Bu da yıllık brüt asgari ücretin 19.800 TL olması anlamına gelecektir. Bu durumda olası 2016 yılı bireysel emeklilik maksimum devlet katkısı hesaplanırken, bu tutarın %25’ini almamız gerekecek. Bu da yaklaşık 4.950 TL’ye denk geliyor. Yani 2016 yılı maksimum devlet katkısı tutarı 4.950 TL olacak.

2015 yılı maksimum devlet katkısı tutarının 3.712,5 TL olduğunu düşünürsek, hükümetin asgari ücreti 1.300 TL’ye çıkarmasıyla, bireysel emeklilikte 2016 yılında alacağımız maksimum devlet katkısı tutarı %33 artış  gösterecektir.

Ayrıca eğer 2016 yılının ikinci yarısı için de ücret artışına gidilirse, o zaman 2016 yılı bireysel emeklilik (BES) maksimum devlet katkısındaki olası artış biraz daha fazla olacaktır.

Hükümet aslında seçimleri kazanmak için asgari ücretle çalışanların gönlünü almaya çalışırken, bireysel emeklilik (BES) yaptıranlara da büyük bir iyilik yapmış olacak. Tabii biz ücret artışı resmileşmeden yine de temkinli olalım; çünkü siyasilerin ne zaman ne yapacakları belli olmaz:)

Bakınız:

https://finansdanismanim.com/bireysel-emeklilik-bes-devlet-katkisi-hesaplama-nasil-yapilir/

https://finansdanismanim.com/2015-yili-bireysel-emeklilik-bes-devlet-katkisi-ust-siniri-nedir/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir