Taşıt (Araç) Kredileri

Sıfır ya da ikinci el araba almak istiyoruz ama yeterli birikimimiz yok. İşte tam bu anda bankaların kullandırdığı taşıt kredileri imdadımıza yetişir. İhtiyacımız olan kredi miktarını belirledikten sonra, bankalardaki taşıt kredisi faiz oranlarını ve alınan tüm masrafları karşılaştırmalıyız. Faiz oranı aracın markasına ve bankayla anlaşması olup olmadığına, aracın yaşına göre de değişiklik gösterir. Bunun için en uygun seçeneği sunan bankadan ihtiyacımız olan taşıt kredisini kullanmalıyız. Ayrıca kaskoyu kredi aldığımız banka üzerinden yaptırırsak faiz oranı düşüş gösterebilir.

Unutmayalım ki bankalar almak istediğimiz aracın fiyatının tamamını karşılamayacaklardır. Onun için bir miktar birikimimiz olmalı. Bankalar genelde aracın kasko değerinin %70-%90’’ına kadar olan kısmına kredi veriyorlar. Araç fiyatı 50 bin TL üzerinde olursa, bu oran %50’ye kadar inebilmektedir.

Taşıt kredisinin vadesi genelde 48 aydır ama 60 aya kadar çıkabilmektedir. İkinci el araba için kredi kullanmak istediğimizde genelde 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi kullanabiliriz. İkinci el araçlarda ayrıca kefil de istenmektedir. Ayrıca hem sıfır hem de ikinci el taşıt kredisinde araç rehin alınır.

Taşıt vergileri damga vergisinden muaftır; fakat faiz üzerinden KKDF (%15 bireyler için) ve BSMV (%5) alınır.

One thought on “Taşıt (Araç) Kredileri

  • 8.000 tele birikmisim var 16. Bin telelik 2004 araba alcam kredi cikarmi 8 bin tele?

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir