PiyasalarYurtiçi Piyasalar

Piyasalar açılmadan önce bilmeniz gerekenler (26 Nisan Salı, 2016)

  • Borsa İstanbul haftanın ilk gününü %0.84 değer kaybederek 85.109 seviyesinden kapattı. Endeks gün içinde en yüksek 85.851 seviyesini görürken, gördüğü en düşük seviye 84.984 oldu. Toplam işlem hacmi yaklaşık 3.6 milyar TL olarak gerçekleşti.
  • Çarşamba günkü Fed toplantısı öncesi ABD piyasaları da haftaya düşüşle başladı. Dow Jones Endeksi günü %0.15 oranında düşüş göstererek 17.977 seviyesinden kapatırken, S&P 500 endeksi günü %0.18’lik değer kaybıyla 2.088 seviyesinden kapattı. Teknoloji hisselerini barındıran Nasdaq endeksi de günü %0.21’lik düşüşle 4.896 seviyesinden kapattı. Piyasalardaki değer kayıplarının nedenleri arasın petrol fiyatlarındaki düşüşler ve açıklanan şirket karlarının zayıf gelmesi öne çıkmaktadır.
  • Piyasaların gözü bu hafta yapılacak merkez bankaları toplantılarında olacak. ABD merkez bankası Fed Çarşamba günü faiz kararını açıklarken, Japonya merkez bankası ise Perşembe günü açıklamalarda bulunacak. Fed tarafında herhangi bir faiz artışı kararı beklenmezken, piyasalar açıklamanın satır aralarına odaklanacak farklı bir şey yakalamak için. Diğer yandan Japonya merkez bankasının ise negatif faiz ortamında parasal genişlemeye yönelik ek açıklamalar yapıp yapmayacağına odaklanılacak.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s TCMB’nin geçen hafta yaptığı faiz indirimini değerlendirdi. Açıklamaya göre, 50 baz puanlık indirimin Türk bankacılık sektörüne olumlu yansıyacağı belirtildi. Moody’s faiz indirimi ile birlikte bankaların fonlama maliyetlerinin düşebileceğini söyledi.
  • Türkiye’nin altın rezervleri azaldı. IMF’den yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin altın rezervleri Mart ayında 2.283 ons azalarak 15.4 milyon onsa indi
  • TCMB Nisan ayı reel kesim güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Nisan ayında reel kesim güven endeksi 110.1 seviyesine yükseldi. Mart ayında 106.0 idi. Diğer yandan, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ise 75.3’e yükseldi. Mart ayında 75 idi.
  • ABD yeni konut satışları beklentilerin altında kaldı. Dün açıklanan verilere göre, ABD’de Mart ayı yeni konut satışları 511 bin olarak gerçekleşti. Beklentiler 522 bin olacağı yönündeydi. Ayrıca Şubat ayı verisi de 512 binden 519 bine yukarı yönlü revize edildi.

 

Bugün açıklanacak veriler

ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri  (beklenti: %1.9, önceki: -%3.0)

ABD Tüketici Güven Endeksi  (beklenti: 96.0, önceki: 96.2)

ABD Richmond Fed İmalat Endeksi  (beklenti: 12, önceki: 22)

ABD S&p-Case Schiller Konut Fiyatları Endeksi  (beklenti: %0.7, önceki: %0.8)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir