Hisse SenediSektör ve Şirket Haberleri

Karsan (KARSN) ABD’deki dev ihaleyi alıyor mu?

Karsan şirketinin KAP’a yaptığı açıklama heyecan yarattı. Karsan yaptığı açıklamada Morgan Olson şirketi ile işbirliği anlaşması yaptığını belirtti.

Bu açıklama da KARSN hissedarları açısından heyecan uyandırdı. Çünkü ABD Posta Servisi’nin 180 bin adetlik araç yenileme ihalesinin Karsa tarafından kazanılacağı düşüncesini güçlendirdi. İhalenin değeri yaklaşık 6.3 milyar dolara denk geliyor.

Karsan’dan KAP’a yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

“06.10.2017 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda özetle, Şirketimiz ve Morgan Olson arasında, ABD Posta Servisi ihalesinin Şirketimiz’ce kazanılması halinde üretilecek kargo araçlarının ABD’de gerçekleştirilecek üretim safhalarının münhasıran Morgan Olson tarafından gerçekleştirilmesi, bu konuda bir ortaklık modeli geliştirilmesi hususu ile Şirketimiz’in 12 metre otobüs aracının Kuzey Amerika’da satış ve pazarlanmasına ilişkin olarak, 2017 yılı sonuna kadar, bir lisans bedeli karşılığında fikri mülkiyet haklarının Morgan Olson’a lisanslanmasına ilişkin iyi niyet çerçevesinde, pazar analizleri yapılarak nihai sözleşme müzakere edilmesi hususunda mutabakat metni imzalandığı bildirilmişti.  Bu açıklamada yer alan  ABD Posta Servisi ihalesine yönelik olarak Morgan Olson ile ortaklık modeli geliştirilmesi çalışmaları neticesinde; Karsan, Morgan Olson ve Karsan USA; Karsan ile Morgan Olson’un ortak kuracakları şirketin, bizzat Karsan’ın veya Karsan USA’in ana yüklenici olduğu üç alternatif iş modeli üzerinde mutabık kalmış, ABD Posta Servisi ihalesinin Şirketimiz lehine sonuçlanması koşuluyla ve ABD Posta Servisi ile mutabık kalınarak uygulamaya alınacak iş modelleri için karşılıklı münhasır işbirliği sözleşmesi imzalamıştır. 

Şirketimiz’in 12 metre otobüs aracının Kuzey Amerika’da satış ve pazarlanması ve bir lisans bedeli karşılığında fikri mülkiyet haklarının Morgan Olson’a lisanslanmasına ilişkin pazar analizi çalışmaları  devam etmektedir. Gelişmeler kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir