EkonomiGünlükYurtdışı PİyasalarYurtiçi Piyasalar

Günün Ekonomi Verisi: ABD Tüketici Güven Endeksi ve ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri

Bugün açıklanan veriler içinde ABD Dayanaklı Tüketim Malları Siparişleri ve yine ABD Tüketici Güven Endeksi verileri öne çıktı.

Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri

Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri Temmuz ayında beklentilerin çok üstünde %22.6 oranında artış gösterdi. Piyasa beklentisi %8 civarında artış olacağı yönündeydi. Diğer yandan Haziran ayındaki %0.7 oranındaki artış da %2.7 olarak revize edildi.

Beklentilerin üstündeki bu artışta, Boeing firmasının aldığı yeni siparişlerin etkisiyle ulaşım araçları siparişlerindeki yaklaşık %74 oranındaki artış etkili oldu. Ulaşım hariç Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri %0.8 oranında düşüş gösterdi. Bu veri aylık bazda çok değişkenlik gösterdiği için analistlerce çok sağlıklı yorumlar yapılması da zorlaşıyor.

ABD Tüketici Güven Endeksi

Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında beklentilerin üstünde 92.4 olarak açıklandı ve son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Beklentiler 89.0 civarında olacağı yönündeydi. Ayrıca Temmuz ayındaki veri de 90.9’dan 90.3’e aşağı yönlü revize edildi.

Beklentilerin üstünde gerçekleşmesinde artan istihdam sayesinde cari durum endeksinin artış göstermesi etkili oldu. Yani tüketiciler kısa vadede ekonomi ve istihdam için gitttikçe daha olumlu düşünüyorlar. Bu da tüketici harcamalarına olumlu yansıyacak ve dolayısıyla da ekonomik büyümeye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir