EkonomiGünlükYurtdışı PİyasalarYurtiçi Piyasalar

Günün ABD Ekonomi Verileri : New York Fed, Sanayi Üretimi ve Konut Piyasası Endeksi

stock chartBugün piyasalarca takip edilen ABD ekonomi verileri New York Fed İmalat Endeksi, Sanayi Üretimi ve NAHB Konut Piyasası Endeksi idi.

 

 

 

New York Fed (Empire State) İmalat Endeksi

Açıklanan : -3.58

Beklenti : 12.0

Önceki : 10.16

Tanımı : New York Fed tarafından aylık bazda açıklanır. New York’ta imalat sektörünün durumunu ve sektördeki yöneticilerin beklentilerini gösterir. Sıfır (0) noktası kırılma noktasıdır. Pozitif olarak açıklanan veri üretimde büyümeyi desteklerken, negatif açıklanan veri ise üretimin kötüye gideceğini gösterir. İmalat sektörü ekonomi için önde gelen sektörlerden biri olduğu için, bu veri piyasaları etkilemektedir. Özellikle enflasyona yönelik izlenimler sunduğu için faizlerin yönüne yönelik işaretler vermektedir. Pozitif açıklanan veri doları yukarı yönlü desteklerken, negatif açıklanan ise doları aşağı yönlü çekebilir.


Sanayi Üretimi

Açıklanan : 1.3%

Beklenti : 0.7%

Önceki : 0.1%

Tanımı : ABD Merkez Bankası Fed tarafından aylık bazda açıklanır. İmalat, maden ve altyapı sektörlerindeki üretim miktarının yüzdesel değişimi gösterir. Mevsimsellik ve hava şartlarına bağlı olarak aydan aya değişiklik göstermektedir. Ekonomi içinde düşük bir paya sahip olmasına rağmen, ekonomideki dalgalanmalarda büyük paya sahiptir. Bu yüzden piyasalar üzerinde etkilidir.Sanayi üretimi faiz oranlarındaki ve tüketici talebindeki değişimlere karşı fazlasıyla duyarlıdır.

Pozitif açıklanan ya da artış gösteren veri üretimdeki artışı ve ekonomik büyümeyi desteklerken, negative açıklanan veri üretimdeki yavaşlamayı ve dolayısıyla ekonomi için olumsuz sinyaller olduğunu gösterir. Beklentilerin üzerinde gelen veri doları yukarı yönlü desteklerken, beklentilerin altında kalan veri doları negatif etkiler.

Diğer yandan, belli bir noktadan sonra sanayi üretimindeki çok hızlı artış enflasyon kaygılarının da artmasına neden olur. Özellikle kapasite kullanım oranı %85’in üzerine çıktığında enflasyonist kaygılar artabilmektedir. Bu yüzden faizler, kapasite kullanım oranındaki değişimlere karşı çok duyarlıdır. Yavaşlayan sanayi üretimi ve düşük kapasite kullanım oranı bono piyasasını pozitif yönde desteklerken, enflasyonist kaygılara neden olmadığı sürece, sanayi üretimindeki artış hisse senedi piyasasını desteklemektedir.


NAHB Konut Piyasası Endeksi

Açıklanan : 57.0

Beklenti : 59.0

Önceki : 58.0

Tanımı : Konut piyasasına ve ekonomiye yönelik genel bir izlenim verir. Şuanki konut satışlarını ve önümüzdeki altı ay içindeki olası konut satışlarına yönelik beklentileri içerir. Pozitif açıklanan veri; inşaat, mortgage ve mobilya şirketlerinin hisse senetlerini olumlu yönde etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir