PiyasalarYurtiçi Piyasalar

Borsa çöktü, dolar yükseldi. Peki neden?

Borsa İstanbul haftanın son gününde de büyük değer kayıpları yaşadı. BİST 100 endeksi günü %2.87 oranında düşüş göstererek 70.280 seviyesinden kapattı. Ortalama işlem hacmi yaklaşık 4.86 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeks gün içinde en yüksek 72,512 seviyesini görürken, en düşük gördüğü seviye kapanış seviyesi oldu.

Bankacılık endeksi %4.42 oranında değer kaybederek BİST 100 endeksinin düşmesinde etkili olurken, holding endeksi %2.15 oranında değer kaybetti.

Güne 2.92 seviyelerinden başlayan dolar kuru ise 2.98 seviyelerine doğru hareket etti ve Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeleri gördü.

Peki borsa neden bu kadar değer kaybetti ve dolar neden yükseldi?

  • Piyasalar gelecek hafta yapılacak Fed toplantısına (15-16 Aralık) odaklandı. Toplantıda Fed’in faiz arttırımına başlayacağı beklentisi global piyasalarda dolara olan talebi arttırırken, gelişmekte olan ülke piyasaları ve para birimleri üzerinde aşağı yönlü baskıları arttırdı.
  • Suriye merkezli artan jeopolitik gerilimler
  • Hükümetin açıkladığı eylem planının bütçeye yönelik kaygıları arttırması ve hükümetin Anayasa değişikliği konusunda Başkanlık Sistemini ön plana çıkarma olasılığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir