BES HakkındaBireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik birikimini başka şirkete aktarım

Diyelim ki, bireysel emeklilik yaptığınız şirketin fon getirilerinden memnun değilsiniz veya başka bir emeklilik şirketinden bir BES satışçısı (aracısı) arkadaş gelip sizi birikiminizi kendi şirketine aktarmak için ikna etti. Bu durumda süreç aşağıdaki gibi ilerler:

 1. Öncelikle BES yaptığınız emeklilik şirketi ilk şirketiniz ise, burada 2 yılı doldurmuş olmanız gerekiyor. Daha önce başka yerden buraya aktarım yaptıysanız, o zaman burada 1 yılı doldurmuş olmanız yeterlidir.
 2. Aktarım; kendi ödediğiniz katkı payları ve onların getirileriyle, devlet katkısı olarak aldığınız tutarı ve getirilerini de kapsar
 3. Aktarım talebiniz mevcut şirketinize ulaştıktan sonra, mevcut şirketiniz 5 iş günü içinde size hesap özetinizi, aktarım bilgi formunu ve aktarım talep formunu gönderir. Bu formlara şirketin internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.
 4. Aktarım talep formunu imzalayıp mevcut şirketinize gönderirsiniz.
 5. Bu form şirkete ulaştıktan 10 iş günü içinde tüm birikiminiz (devlet katkıları dahil) yeni emeklilik şirketinize aktarılır.
 6. Birikiminiz yeni şirkete aktarıldıktan 10 iş günü içinde, yeni şirketiniz size yeni emeklilik sözleşmenizi gönderir.
 7. Yeni emeklilik şirketinde sizden Giriş Aidatı (Giriş Ücreti) alınmaz.
 8. Aktarım yaptığınızda bireysel emeklilik sistemine giriş süresi haklarınız ve varsa hak kazanma süreleri olduğu gibi korunur.

17 thoughts on “Bireysel emeklilik birikimini başka şirkete aktarım

 • Gökhan

  Bilgilendirme için çok teşekkürler. Başka şirkete aktardığımda eski emeklilik şirketi çıkışa ertelenmiş giriş aidatını ve getiriler üzerinden alınacak stopaj ödemesini alabilir mi ?

  Yanıtla
  • finansdanışmanım

   Gökhan Bey merhabalar. Stopaj kesintisi olmadan aktarabilirsiniz birikiminizi başka kuruma. Giriş aidatıyla ilgili 2016 yılında düzenleme yapıldı. Aşağıdaki linkten ilgili düzenlemeyi okuyabilirsiniz. Saygılar

   Yanıtla
 • Mehmet

  Bankasyaya 3 yıldır bes ödüyorum bu ay muhatap olmadığı için yatıramadım başka bankaya nasıl taşırım birde bes birikimlerini toplayan banka iflas ederse birikimler devlet garantisindemi

  Yanıtla
  • finansdanışmanım

   Mehmet Bey merhabalar. BES birikiminizi tabiki başka bir kuruma taşıyabilirsiniz. Taşımayı düşündüğünüz kurumdaki müşteri temsilcisi sizi yönlendirecektir. Birikimlerinize herhangi birşey olmaz iflas durumunda. Sadece fonlar iyi yönetilmezse birikiminiz değer kaybedebilir. O yüzden size güven verecek bir emeklilik şirketiyle temsa geçmelisiniz hemen. Saygılar

   Yanıtla
 • ercan

  malum olaylar sebebıyle bankasya dakı hesabımızı aktarmak ıstedım, ancak 2 yıl dolmadığı için aktarılamıyor, bu özel durumla ilgili bir düzenleme varmıdır ?

  Yanıtla
 • RIZA ŞEN

  BENİM NN HAYATTA YAKLAŞIK BİR SENE OLDU ŞİMDİ İSE ZİRAAT EMEKLİLİĞE GEÇTİK OTOMATİKMEN DİĞER HESAPTAN AKTARIM NASIL OLUCAK. NEYAPMALIYIM

  Yanıtla
 • finansdanışmanım

  En önemli kriter; BES yaptığınız emeklilik şirketi ilk şirketiniz ise, burada 2 yılı doldurmuş olmanız gerekiyor. Daha önce başka yerden buraya aktarım yaptıysanız, o zaman burada 1 yılı doldurmuş olmanız yeterlidir.

  Sonrasında yeni şirketinizdeki temsilcinizin yönlendirmeleriyle süreci kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

  Saygılar

  Yanıtla
 • M.Mustafa

  Hayırlı günler dilerim. 2013 yılı nisan ayında girişim var ve halen aynı şirkette bulunuyor, buradaki hesabımı başka bir şirkete taşımam halinde mevcut şirket benden herhangi bir ücret talep eder mi, tarihini tam olarak bilmiyorum ama daha önce değişiklik yapmak istediğimde benden yaklaşık 800 Tl gibi bir ücretin kesintiye gideceği söylenmişti. Ayrıca yeni şirket taşıma ve yeni hesap açma vb. gibi bir ücretlendirme yapılyormu.

  Yanıtla
 • dnz

  ilk girişim haziran 2013 bize mecburi 3 yıl kalma zorunludur dediler. sonra o durum 5 e çıktı şimdi de çıkış için 6 yılın tamamlanması gerektiğini söyleyip zırvalıyorlar. anlamadığım şu bu sıralar bütün mevduat faizleri yükselirken birikimde negatif getiri de neyin nesidir anlamış değilim. bu konuda bilginiz var mıdır? finansçı birinin açıklamasını rejaa ediciiiimm piliss

  Yanıtla
  • Bhr

   Yeni bir bilgi daha öğrendim arkadaşlar Bes te paranı yatırıp emekli olmak isteyenler 56 yaşında olmanız gerekiyormuş.(Emeklilik için)

   Yanıtla
 • Ilke Ucman

  Merhaba, bahsettiginiz aktarim islemi yurtdisindaki bir sirket icin de gecerli midir ?
  2 yildir yurtdisinda yasiyorum fakat turkiye’deki Bireysel emeklilik kredimi oduyorum fakat yurtdisinda da bir bireysel emeklilik hesabim var ve bunlari birlestirip tek elden yonetmek istiyorum. Mumkun mudur ? tesekkur ederim.

  Yanıtla
 • Filiz Özdemir

  İyi çalışmalar.
  3 farklı firmada 2010-2011-2014 yıllarında başlatmış olduğum ancak 5 senedir ödeme yapmadığım bireysel emeklilik yatırımlarım mevcut. Mevcut birikimleri almak istesem hali hazırda sözleşmesini yaptığım kurumlara kefalet ve kredi kartı borçlarım var. bu borçlardan sebep birikimi talep ettiğim zaman kesinti yapılabilir mi. yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • finansdanışmanım

   Merhaba…Borçlarınız nedeniyle üzerinizde haciz işlemi varsa bireysel emeklilik birikimine haciz konusunda yazımız size yardımcı olabilecektir.

   Bunun dışında; eğer banka hesaplarınız üzerinde haciz varsa ya da ilgili firmaların bağlı olduğu bankalara olan borçlarınız nedeniyle bankalar yasal takip süreci başlatmışsa siz BES’inizi bozdurduğunuzda hesaba geçen parayı ilgili banka alacaklarına karşı alabilir.

   Bu konu ile ilgili olarak ilgili BES firmalarındaki müşteri temsilcilerinizle görüşüp yönlendirme almalısınız.

   İlginiz için teşekkür ederiz…

   Yanıtla
 • Mustafa

  Merhaba, hayırlı bayramlar. 2017 yılı 5 inci ayında çalışmış olduğum şirket aracılığıyla allianz bireysel emekliliğe maaş üzerinden yatırımlarım olmuştur. Yalnız şu an başka bir şirkette çalışmaktayım ve bu şirket Anadolu hayat ile çalışıyor.. şimdi benim iki taraftada birikmiş paralarım var. Bunları son çalışmakta bulunduğum işyerinin anlaşmış olduğu Anadolu hayata nasıl aktara bilirim , cevap yazarsanız sevinirim.

  Yanıtla
  • finansdanışmanım

   Merhaba…Aktarım talebinizi Anadolu Hayat Emeklilik şirketinin 0850 724 55 00 nolu müşteri hizmetleri numarasıyla görüşerek iletebilirsiniz. Sizden BES aktarım formu doldurarak başvurmanız konusunda yönlendireceklerdir.
   İyi günler dileriz…

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir