Hisse SenediHisse Senedi HakkındaYatırım

7 Maddede Hisse Senedinin Brüt Takasa Alınması Nedir?

Son zamanlarda çok sayıda hisse senedi SPK tarafından brüt takasa alınmaktadır.  Brüt takas uygulaması çoğu yatırımcı tarafından tam bilinmemekle birlikte brüt takasta olan hisse senedini alan yatırımcılar brüt takas koşulları nedeni ile zor durumda kalmaktadırlar.

Bu kapsamda 7 maddede brüt takas nedir özetlemeye çalıştık.

  1. Brüt takas uygulaması ile; piyasanın oluşmasına katkı sağlamayan hisse senedi işlemleri ile olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır.
  2. Brüt takas uygulaması takas işlemleri ile ilgili olup, yatırım kararlarını etkilemez ve yatırım yapmayı engelleyecek olumsuz yönü yoktur.
  3. Brüt takasta olan hisse senetlerinde işlem yapılmak istenirse; alım yapmak isteyen yatırımcılar yatırım hesaplarında alım tutarı kadar nakit bulundurmak zorunda iken, satım yapmak isteyen yatırımcılar satış miktarını karşılayacak adette hisse senedini bulundurmak zorundadır.
  4. Brüt takasta olan hisse senetlerinde aynı gün alım satım yapılamaz.  Yapılırsa pozisyon eksiye düşecektir.
  5. Brüt takasta olan hisse senetleri kredili işlemlere kapalıdır.
  6. Bir hisse senedinin brüt takasta kalma süresi SPK tarafından belirlenir; bazen brüt takasın bitme süresi belli olmayabilir.
  7. Brüt takasta olan bir hisse senedinin işlemlerini yatırımcılar sadece müşteri temsilcileri ile yüz yüze ya da telefonda görüşerek gerçekleştirebilirler. Bu tür hisse senetleri internet üzerinden işlemlere kapatılır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir