Yurtiçi Piyasalar

22 Nisan’da Merkez Bankası doları düşürmek için ne yapabilir, ne yapamaz?

tcmbDolar 2.73 seviyesinde rekor kırdıktan sonra az da olsa geriledi ama yukarı yönlü riskler hala güçlü bir şekilde mevcut. Böyle olunca, gözler Merkez Bankası’nın atacağı adımlara çevrilmiş durumda.  Enflasyon ve işsizlik artarken, büyüme yavaşlarken ve bir de üstüne faiz indirmesi yönünde siyasi bir baskı varken TCMB 22 Nisan’daki toplantısında nasıl bir adım atacak?

Olası adımları düşündüğümüzde yapamayacağı iki şey var. Birincisi seçim öncesi herhangi bir faiz artışına gidemez üzerindeki siyasi baskıdan dolayı. İkincisi, piyasaya fazla miktarda döviz satışı yapamaz rezervlerinin azalmasından dolayı.

Peki TCMB 22 Nisan’daki toplantıda doların ateşini düşürmek için ne yapabilir bu durumda? Piyasa uzmanlarına göre yapabileceği tek şey, daha önce de yaptığı ek parasal sıkılaştırma ve istisnai gün uygulamalarıyla “örtülü faiz artışı” yapmak.

Örtülü faiz artışı ne kadar başarılı olur, o da tartışmalı. Çünkü TCMB’nin atacağı adımların yanında doların dünya genelindeki para birimleri karşısında da değer kaybetmesi gerekir ki, dolar/TL kurunda sert düşüşler olsun. Bu da çok olası değil.

Son olarak şunu diyebiliriz ki; eğer dolar/TL kuru seçim dönemine bu seviyelerde girerse, seçim sonrası artması muhtemel belirsizliklerden dolayı dolar/TL kurunu çok daha yüksek seviyelerde görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir